چند سال پیش مطلبی نوشتم درباره سلامت برنامه‌نویسان و به چند نکته که به سلامت جسمی برنامه‌نویس‌ها کمک می‌کنه اشاره کردم. اما شغل برنامه‌نویسی مثل هر شغل دیگه می‌تونه برای سلامت روان هم مخاطراتی داشته باشه. بیاید چند موردش رو با هم بررسی کنیم:

افسردگی خیلی عجیب و خطرناکه. در ظاهر نمی‌تونید ببینیدش. برای همین کمدینی مثل رابین ویلیامز هم می‌تونه درگیرش بشه

موارد دیگه‌ای رو هم می‌شه به این لیست اضافه کرد و متاسفانه به دلیل اینکه بعضی از ما عادت کردیم حتی وقتی در خونه هستیم به کار فکر کنیم و یا حتی بیشتر از ساعات معمول کاری، کار کنیم حتی اثر این اختلالات و خطرات برای سلامتی روان ما بیشتر هم می‌شه

چه باید کرد؟

جواب اصلی اینه: کمک بگیرید اونم از یک حرفه‌ای. خیلی خوبه که درباره مشکلات کاری یا این مدل خطرات با یک نفر دیگه صحبت کنیم. گاهی صحبت کمک می‌کنه، گاهی هم نیاز به درمان هست. مهم اینه که مثل سلامت جسمی به سلامت روحی هم اهمیت بدیم، براش وقت بگذاریم و اگر لازمه کمک بگیریم.

نکته مهم دیگه اینه که اگر هر کدوم از موارد بالا یا سایر مواردی که در این لیست نیست اما به سلامت روان شما آسیب می‌زنه رو دیدید، به فکر اینکه از پشت مانیتور و با تایپ چند کلمه در گوگل حلش کنید نباشید. البته خوندن درباره تجربه دیگران یا شنیدن از مشکلات مشابه و راه‌حل‌هایی که کمک کرده خوبه. مثلاً انجمن OSMI رو بخونید که خیلی‌ها از مشکلاتی گفتن که من و شما هم در این طرف دنیا ممکنه باهاشون دست و پنجه نرم کرده باشیم.

بیاید در این مورد بیشتر صحبت کنیم.