داستان چیه؟

چند سال پیش وقتی پروژه‌ها زیاد شد، پشتیبانی پروژه‌ها هم بیشتر شد. اون موقع ما کتابخانه‌ای به نام elmah رو به خود پروژه‌ها اضافه می‌کردیم. این کتابخانه که یک کتابخانه لاگر بود، مثل بقیه کتابخانه‌های مشابه می‌تونست لاگ‌ها را به خروجی‌های مختلفی بفرسته. ما دیتابیس رو انتخاب کرده بودیم. در واقع در کنار جداول اصلی پروژه در دیتابیس، یک جدول هم مخصوص نگهداری لاگ‌ها بود. علاوه بر این یک UI تحت وب هم برای لیست کردن لاگ‌ها به پروژه اضافه می‌شد. این روش ۲ مشکل داشت: یکی اینکه حجم دیتابیس رو بالا می‌برد و دوم اینکه برای دیدن لاگ‌های هر پروژه باید به آدرس همون پروژه می‌رفتیم. اینجا بود که به فکر استفاده از یک سرویس مرکزی تحت وب برای ذخیره کردن و جستجوی لاگ‌های همه پروژه‌‌ها به صورت متمرکز افتادم.

بر پایه schema لاگ‌های elmah که ما استفاده می‌کردیم سایتی بود به نام elmah.io که سرویس ابری برای ذخیره کردن لاگ‌ها ارائه می‌داد. دامنه‌ای که این نوشته رو الان ازش می‌خونید یعنی elmah.ir قرار بود پروژه مشابهی رو داشته باشه که بعداً جای خودش رو داد به bugg.ir

تصویری از صفحه جزئیات خطا در bugg.ir

پروژه bugg.ir بر پایه NLog بود و در واقع یک target ابری برای schema لاگ NLog محسوب می‌شد. وقتی راه‌اندازی شد کمک بزرگی بود. باعث شد لاگ همه پروژه‌های تجاری و حتی بعضی پروژه‌های شخصی رو یکجا داشته باشیم. در واقع bugg.ir که می‌شد باگ‌گیر خوندش یک اینترفیس تحت وب برای مشاهده لاگ‌های ثبت شده پروژه‌ها بر اساس schema کتابخانه NLog رو می‌داد. اولش قرار بود فقط برای پروژه‌های داخلی خودمون استفاده بشه اما به این فکر کرده بودم که برای دولوپرهای دیگه هم در دسترس باشه.

باگ‌گیر شکست خورد، اما چرا؟

بیش از یک سال از پروژه bugg.ir استفاده شد. همونطور که گفتم کمک بزرگی بود. اما بالاخره تصمیم گرفتم پروژه رو تعطیل کنم. آخرین وضعیت bugg.ir بتای خصوصی بود و قبل اینکه به بتای عمومی برسه، خاتمه پیدا کرد. اما چرا؟

نمونه‌ای از امکانات sentry

درس‌ها و نکات برای انتخاب یک سرویس ابری لاگ

تحریم‌ها و قیمت دلار، انتخاب سرویس ابری لاگ رو برای دولوپرهای ایرانی سخت کرده، جای یک سرویس مطمئن ثبت و جستجو و اطلاع‌رسانی لاگ برای ما خالیه،